
Finalist 2019 – Vikingaskolan
Vikingaskolan i Handen nominerades till en av tre finalister till Haninge arkitekturpris 2019. Läs juryns motivering och ta del av bilder på projektet.
Hej! Du använder en gammal webbläsare
Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.
Av de tre finalisterna i tävlingen Haninge arkitekturpris 2019 är det Cederhusen i Vega som slutligen står som vinnare efter räkningen av rösterna. De två andra finalisterna var pop up-parken på Poseidons torg och Vikingaskolan i Handen.
Kategori: Nybyggnad
Arkitekt: Byrån för Arkitektur & Urbanism
Beställare: Bolite AB
Motivering:
Ett bostadshus helt i trä som smälter in i omgivningen. Husen binder samman staden och naturen på ett fint sätt och skapar med få material en stor variation i uttryck. Med sina långa balkonger och gemensamma takterrass får alla i huset nära till naturen och utsikt över ett framväxande Vega.
Senast uppdaterad: 8 september 2025