Upprustning av Vega torg
Vega pendeltågstation är en viktig knutpunkt för kollektivtrafik, och torget intill stationen behöver funktioner som möter detta ökade behov. Torget rustas därför upp till ett urbant torg med sittplatser, belysning och grönska, vilket gör torget mer funktionellt, tryggt och tillgängligt.

Ny utformning av torget
Konstverket "Festplats för Träskafton" monteras ned och får en ny placering i kommunen i dialog med konstnären.
På torget kommer en slingrande sittbänk byggas och nya planteringar med perenner, buskar och träd göras i ordning. Valet av växter i planteringarna kommer att ge torget färg och blomsterprakt under olika delar av året.
På marken kommer samma typ av sten som ligger på resten av torget att läggas.
Delar av torget kommer att stänglas in under byggtiden. Det kommer vara möjligt att ta sig runt hela arbetsområdet.
Tidplan: oktober-december 2025
Färdigställande av ytorna runt torget
Vi fortsätter även att färdigställa ytorna runt om torget genom att bygga klart cykelparkeringen, anlägga trappor i slänten vid stationen samt iordningställa gång- och cykelvägen som ansluter in till torgytan.
Cykelparkeringen färdigställs
Betongytan vid cykelparkeringen ska kläs in i trä och cykelställ med tak och belysning ska installeras på platsen.
Tidplan: oktober 2025-mars 2026
Trappor anläggs i slänten
Det byggs två trappor i slänten från stationen.
Tidplan: oktober 2025-mars 2026
Byggande av ny gång- och cykelväg
En ny gång- och cykelväg som ansluter till torgytan ska byggas och kompletteras med träd.
Tidplan: januari-maj 2026
Stadsmiljölyft Vega
Med start under hösten 2025 planeras olika åtgärder att genomföras för att utveckla stadsmiljön i Vega. Åtgärderna planeras vara genomförda till sommaren 2026.
Här hittar du mer information kring några av de projekt och åtgärder som tillsammans skapar en mer trygg och tillgänglig stadsmiljö i Vega:
Upprustning av torget och ytorna runt torget vid Vega station
Senast uppdaterad: 15 oktober 2025