Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Vega torg

Vega pendeltågstation är en viktig knutpunkt för kollektivtrafik. Alldeles intill stationen ligger Vega torg, ett helt nyupprustat urbant torg med sittplatser, belysning och grönska. Målet med upprustningen av torget har varit att göra det mer funktionellt, tryggt och tillgängligt.

Ny utformning av torget 

Torget har fått en slingrande sittbänk och nya planteringar med perenner, buskar och träd har anlagts. Valet av växter i planteringarna kommer att ge torget färg och blomsterprakt under olika delar av året.

Konstverket "Festplats för Träskafton" som tidigare stod på torget har monterats ned och får en ny placering i kommunen i dialog med konstnären.
Festplats för Träskafton

Färdigställande av ytorna runt torget

Under våren bygger vi klart ytorna kring cykeltaken och sätter träpanel på muren. Vi anlägger trappor mellan parkering och torg och gör i ordning gång– och cykelvägen som ansluter in till torgytan. Träd och buskar planteras och en anslagstavla sätts upp på torgytan.

Vi planerar också för att ta ner hällarna som sitter under tågbron.

Tidplan: arbetet planeras vara klart i juni 2026.

Stadsmiljölyft Vega

Med start under hösten 2025 planeras olika åtgärder att genomföras för att utveckla stadsmiljön i Vega. Åtgärderna planeras vara genomförda till sommaren 2026.

Här hittar du mer information kring några av de projekt och åtgärder som tillsammans skapar en mer trygg och tillgänglig stadsmiljö i Vega:

Upprustning av torget och ytorna runt torget vid Vega station

Kryssparken – en plats för aktiviteter

Nakterhusparkens lekplats

Vegastråket - gång- och cykelstråk mellan Vega, Handen och Port73

Senast uppdaterad: 13 april 2026