Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Köksträdgården i Jordbro

Köksträdgården i Höglundaparken är en grön mötesplats med kök, sittplatser och grillar. Här växer ätbara växter i upphöjda bäddar – buskar, klätterväxter och perenner som både ger smak och lockar bin, humlor och fjärilar. En plats full av liv och biologisk mångfald där människor och pollinerare trivs tillsammans.

Växter som går att äta

I köksträdgården växer många växter med ätbara delar. Du kan använda knoppar, blad och blommor som krydda eller dekoration. Flera buskar ger bär och frukt som smakar gott.

Biologisk mångfald i köksträdgården

Biologisk mångfald betyder att naturen har stor variation – många olika arter och livsmiljöer. Det gäller både vilda och odlade växter, djur och svampar.

Köksträdgården bidrar till biologisk mångfald med sina blommande växter. Blommorna ger mat till vilda pollinatörer som bin och humlor. När de samlar nektar sprider de pollen mellan blommorna, vilket gör att växterna kan sätta frön och fortplanta sig.

I Höglundaparken finns också boplatser för pollinatörer, till exempel i gamla träd och död ved. Vi behöver fler sådana miljöer – och här i Jordbro gör parken ett viktigt arbete!

Rabatterna i köksträdgården

Minikiwi och prydnadsgräs
Här växer bland annat anisisop, lavendel, kärleksört och minikiwi – växter som kan användas i matlagning. Du hittar också prydnadsgräset tuvrör.

Kärleksört och strutbräken
Rabatten innehåller kärleksört, ramslök, månadssmultron och minikiwi som går att äta. Här finns även tuvrör.

Ramslök och smultron
Här växer ramslök, månadssmultron och fjärilsranka – goda som krydda och smaksättare.

Daglilja och myskmadra
Rabatten har daglilja, myskmadra, månadssmultron och fjärilsranka som kan användas i matlagning. Även tuvrör finns här.

Krusbär och vin
Här hittar du bär som krusbär, blåbär och staketdruva – perfekta som smaksättare.

Fläder och lavendel
Blodfläder och lavendel ger smak och doft till maten.

Persika och lavendel
Persika och lavendel – två växter som kan användas som krydda.

Pollinerarrabatten
Här växer bland annat anisisop, daglilja och mullbär som är ätliga. Även prydnadsgräset tuvrör finns här.

Bär och apel
Rabatten innehåller bärbuskar som häggmispel, aronia och körsbärskornell – goda som smaksättare.

Kryddsalvia och rosenapel
Kryddsalvia ger smak till maten. Rosenapel blommar vackert och lockar pollinatörer.

Senast uppdaterad: 17 november 2025