Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Kommunfullmäktige beslutar om Mål och budget i höst

Kommunfullmäktige kommer från och med i år att besluta om Mål och budget på hösten i stället för i början av sommaren. Fullmäktige kan på så sätt ta ställning till ett budgetförslag som grundar sig på mer aktuella planeringsförutsättningar. Dessutom kan tillkommande budgetprocesser efter den ordinarie budgetprocessen undvikas. 

Kommunstyrelsen har beslutat om en ny tidplan för budgetprocessen. Den innebär att kommunfullmäktige från och med 2025 ska besluta om Mål och budget i oktober varje år i stället för som tidigare i juni.  

Genom att senarelägga budgetbeslutet kommer fullmäktige kunna fatta ett beslut som bygger på mer aktuella och relevanta planeringsförutsättningar kring skatter, bidrag, befolkning med mera än vad som varit möjligt med den förra tidplanen.  

Nämnder och kommunstyrelse kommer fortsättningsvis att besluta om nämnd- och verksamhetsplan med budget i december varje år.  

Med den senarelagda tidplanen går det att undvika kompletterad Mål och budget och reviderade nämnd- och verksamhetsplaner efter det ordinarie Mål- och budgetbeslutet. 

Kommunstyrelsen fastställde i början av mars planeringsförutsättningar för nästkommande Mål och budget. Nämnderna ska lämna yttranden över förutsättningarna senast i maj. 

Läs mer om budgetprocessen och hållpunkter för Mål och budget  

Ny tidplan för budgetuppföljning

Kommunstyrelsen har också beslutat om ny tidplan för årets uppföljning av Mål och budget 2025–2028 och framåt.  

Budgetuppföljningarna har anpassats efter kommunstyrelsens sammanträdestider.  

Nämndernas budgetuppföljningar till kommunstyrelsen ska ske fem gånger per år.  

Läs mer om hållpunkter för uppföljning 

Senast uppdaterad: 5 mars 2025