Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Vi söker fler funktionärer till Haningedagen

Den 13 september är det dags för Haningedagen igen och vi behöver fler funktionärer. Visst vill du bli en av dem? Välkommen att anmäla dig redan idag.

Bilden visar representanter från Haninge kommun

Haningedagen är en viktig dag för Haninge och Haningeborna. Att vara funktionär på Haningedagen innebär exempelvis att svara på frågor, välkomna besökare och på olika sätt stötta organisationen där det behövs. 

Vill du vara funktionär?
Skicka ett mejl till funktionsärs-samordnaren Rebecka Gruen-Alterius senast 27 juni 2025. Din chef behöver godkänna att du arbetar som funktionär.  

Praktiskt inför och under uppdraget
Du får all information om uppdraget vid ett funktionärsmöte 2 september klockan 16.00. Mötet sker i Skärgårdssalen och vi önskar att du är där fysiskt på plats.
Ditt arbetspass under Haningedagen 13 september är klockan 10.00–17.00. 

På Haningedagen bistår du genom att:

  • Välkomna besökare.
  • Vara tillgänglig för frågor om program eller område.
  • Hjälpa till med flödet på evenemangsområdet.


Ersättning som funktionär
För dig som är anställd i Haninge kommun beror ersättningen på vilken typ av anställning du har. Har du förskjuten arbetstid får du ersättning för en arbetsdag plus OB (obekväm arbetstid) på 63,90 kronor per timme. Arbetar du i vanliga fall 100 procent måndag till fredag får du kvalificerad övertid. Arbetar du deltid får du fyllnadsersättning. Din chef avgör om du ska ersättas i tid eller pengar. 

Har du en annan anställningsform, exempelvis flexibel arbetstid eller årsarbetstid? Prata med din chef för att få veta vad som gäller. 

Anmäl dig redan idag

Senast uppdaterad: 13 juni 2025