Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Sagt i SÄF:s förvaltningsledning den 8 februari 2023

Denna vecka handlade mötet bland annat om nämndärenden för februari, samsjuklighet, nämndplaner och årsredovisningar.

Förvaltningsledningen SÄF Social- och äldreförvaltningens förvaltningsledning från vänster övre raden: Maria Willix, Anna Hannerskär, Irene Lundmark, Lena Gerlofstig, Mikael Högskoog. Nedre raden från vänster: Maria Porshage, Anna Sörman, Ingrid Alegren, Lotta Wigen och Linda W Fällgren. Foto: Haninge kommun

Följande togs upp och beslutades

Genomgång av nämndärenden  

Sara Jansson, nämndsekreterare för social- och äldrenämnderna, gick igenom ärendena för nämnderna i mars. Då den ekonomiska månadsrapporten endast tas i nämnd och kommunstyrelsen vid sex tillfällen per år kommer båda nämnderna ha en muntlig ekonomisk information vi de övriga nämndsammanträdena.

Alla ärenden finns att läsa här

Samsjuklighet

Förvaltningsledningen diskuterade den nationella samsjuklighetsutredningen som är klar och överlämnad till regeringen den 31 januari 2023. Bland annat föreslås att lagen om vård av missbrukare, LVM ska upphöra och att Statens institutionsstyrelse, SiS inte längre ska bedriva vård. Regionen ska ansvara för all behandling av skadligt bruk eller beroende. Tvångsvård ska ges samordnat med annan psykiatrisk vård. Det föreslås också att det inrättas en samordnad vård och stödverksamhet, där region och kommun arbetar tillsammans. Detta kräver än större samarbete mellan avdelningarna i förvaltningen. Regeringen har dock inte fattat något beslut i frågan än. Analysera kommer att göras vad det kan få för konsekvenser för förvaltningens arbete med personer med samsjuklighet i Haninge. Linda Fällgren, Maria Porshage och Ingrid Alegren återkommer till förvaltningsledningen i frågan.

Genomgång av förslag till nämndplaner

Herman Sternelöv, verksamhetscontroller, gick igenom förslagen till nämndplaner för socialnämnden och äldrenämnden. Beslut kommer fattas på nämnderna i februari.
Nämndplan och budget ersätter ”Strategi och budget” som var den politiska styrningen under förra mandatperioden.

Årsredovisning 2022

Herman Sternelöv gick igenom förslagen till årsredovisningar för socialnämnden och äldrenämnden 2022. Beslut om årsredovisningarna tas i februarinämnderna och därefter kommer dessa att publiceras.

Syftet med ”Sagt i förvaltningsledningen”

Syftet med ”Sagt i förvaltningsledningen” är att ge information från förvaltningsledningens möten, som sker i princip varannan vecka, i korta notiser. Detta för att alla medarbetare och chefer inom social- och äldreförvaltningen ska få samma information från förvaltningsledningen.

Tidigare och kommande "Sagt i förvaltningsledningen" kommer att publiceras här.

Senast uppdaterad: 14 mars 2023