Workshop och konsert med Duo Gelland
Den omtyckta duon är tillbaka! Duo Gelland består av Cecilia och Martin Gelland, två stråkmusiker i världsklass. För årskurs 2 samt anpassad grundskola.
Foto: Duo Gelland
Duo Gelland kommer till klassrummet och spelar musik, medan eleverna målar sina intryck av musiken. Workshopen fokuserar på barns och ungas förmåga att lyssna koncentrerat liksom kraften att uttrycka sig utifrån sina upplevelser i musiken. Har ni redan haft besök av duon, är de öppna för att ändra om workshopen för att ge något nytt åt eleverna.
Förberedelser/behov: Vattenfärg, penslar, målarpapper.
Plats: Klassrummet
Om Skapande skola
Genom Skapande skola erbjuder Haninge kommun gratis kulturupplevelser för skolklasser i kommunen.
Bra att veta
Alla kulturupplevelser är gratis och det är först till kvarn som gäller. Erbjudandena kan bokas av pedagoger på kommunala skolor samt anslutna friskolor i Haninge.
Alla erbjudanden är årskursspecifika för ordinarie skola, men pedagoger i anpassad grundskola kan boka alla erbjudanden utifrån den egna gruppens förutsättningar.
Kontakt och bokning
Boka plats via mejl.
Vid frågor kan du kontakta barnkultursamordnare Susanna Forsberg på susanna.forsberg@haninge.se.
Senast uppdaterad: 18 augusti 2026