Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Arkitekturvandring i Stockholm

Upptäck stadens arkitekturstilar från medeltiden till idag och få en förståelse för hur idéer och ideal har format vår vackra stad. Denna lättsamma introduktion till arkitekturhistoria kombinerar Stockholms unika miljö med internationella utblickar och referenser.

Stadsvy över Stockholm. Vy över Stockholm 1975. Foto: Ingvar Lundkvist, 1975, Stockholms stadsmuseum.

Vi vandrar kors och tvärs på historisk mark, spanar in arkitektoniska pärlor, lär oss om några av stadens mest kända arkitekter, och upptäcker hur stadsplaneringen har utvecklats. Allt medan vi njuter av den vackra stadsbilden.

När: 4 september, kl. 17.30–19.00

Var: Västerlånggatan 14 / Stenbastugränd, Gamla stan

Pris: 100 kr per person. Endast för medlemmar – varje medlem kan ta med en gäst (max 20 deltagare )

Sista anmälningsdag: 28 augusti

Varmt välkommen att följa med på en inspirerande och lärorik kväll i Stockholms stadskärna!

Anmälan till PIK:s blandade aktiviteter

Korrekt ifyllt
Korrekt ifyllt
Korrekt ifyllt
Korrekt ifyllt
Korrekt ifyllt
Anställd eller pensionär*
Korrekt ifyllt
Korrekt ifyllt
Godkänna uppgifter
Korrekt ifyllt

* Fältet är obligatoriskt.

Så behandlar vi dina personuppgifter

Det är Personalföreningen i Haninge kommun som samlar in de uppgifter ni skickar in med detta formulär. Vi sparar uppgifterna i syfte att kunna kontakta er. Vi behandlar uppgifterna med stöd av att du samtycker. Kommunen säkerställer att dina personuppgifter hanteras enligt gällande lagstiftning.

Senast uppdaterad: 8 augusti 2025