Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Äldre och medarbetare tycker till om nya maten på Hagagården

Smakpanelen är en aktivitet för att inkludera boende att tycka till om menyplaneringen genom att provsmaka och utvärdera nya maträtter innan de börja serveras i den ordinarie menyn.

Ett dukat bord

Panelen, som senast ägde rum i Vårt kök, Hagagården, bestod av sex boende och tre medarbetare från de somatiska avdelningarna. Paneldeltagarna fick bland annat smaka på tre förrätter, två varmrätter och två desserter. Förrätterna bestod av kycklingröra och laxröra i tunnbröd samt pumpasoppa med rostade pumpakärnor och krutonger. Varmrätten utgjordes av kyckling i grön curry med ris samt pestobakad lax med nykokt potatis. Till dessert bjöds brylépudding med karamellsås och en hallonmousse. Efter provsmakningen bedömdes smak, konsistens och utseende.

Tack vare deltagarnas engagemang och godkännande kommer alla rätter läggas in i den befintliga menyn. Kocken kommer dock ta hänsyn till vissa justeringar gällande kryddning och tillbehör som framkom i utvärderingen.

Smakpanelen var en mycket uppskattad aktivitet, både för boende, kockar och inblandade medarbetare. Nu är planen att fortsätta bjuda in till smakpaneler mer regelbundet för att öka samarbetet och göra de äldre mer delaktiga i vilken mat som serveras på kommunens boenden.

Senast uppdaterad: 14 december 2022