Lättare ta del av juridiskt stöd med ny teamsgrupp
I teamsgruppen Juridik och verksamhetsstöd finns förutom utbildning i dataskydd mycket annat juridiskt stöd. Stöd som det är viktigt att så många som möjligt av utbildningsförvaltningens medarbetare tar del av.

I teamsgruppen Juridik och verksamhetsstöd finns samlat stöd för verksamheterna i form av till exempel utbildningar, riktlinjer, rutiner, vägledningar och mallar - indelat i olika kategorier. Aktuellt nu är bland annat utbildningen i dataskydd som består av två videofilmer, en teoretisk och en praktisk del. Utbildningen finns i mappen GDPR – Rutiner och stöd.
Det är chefernas ansvar att påminna de medarbetare som ännu inte gått utbildningen att göra det. Du som inte är med i teamsgruppen kan själv mejla skoljuristerna för att komma med i teamsgruppen. Om du är chef och vill lägga till en hel enhet till teamsgruppen mejlar du enhetens alla mejladresser till skoljuristerna och sedan ny personal successivt.
Här kan du mejla skoljuristerna@haninge.se
Senast uppdaterad: 14 september 2022