Anna Berglund går vidare till nya uppdrag
Anna Berglund, direktör för avdelningen Omvärld och utveckling, går vidare till nya uppdrag efter sju år i Haninge kommun, där hon arbetat med att skapa förändring och tillväxt för en kommun i en spännande utvecklingsfas.

Anna har varit drivande för att utveckla kommunens organisation och att bygga en ny styrmodell för koncerngemensamma frågor så kallad portföljstyrning. Hon har också byggt upp en ny strategisk kommunikationsfunktion, en ny näringslivsfunktion som arbetar strategiskt med etablerings- och investeringsfrågor, en IT-organisation som arbetar med Business Intelligence för uppföljning och styrning samt en ny utvecklingsenhet som leder och stödjer i det koncerngemensamma arbetet med att framtidssäkra Haninges organisation.
- Det är rätt tidpunkt för mig att kliva på nya utmaningar. För en person som i grunden är nyfiken och driven är sju år på en arbetsplats en lång tid, men det har varit sju oerhört roliga och lärorika år. Det är en förmån att ha fått skapa möjligheter till förändring och tillväxt för en kommun i en spännande utvecklingsfas. I den livssituation som jag befinner mig i behöver jag nu prioritera min familj, samtidigt som jag överväger nästa steg och nya spännande uppdrag.
- Stort tack till alla fina kollegor och vänner i Haninge kommun. Vilket fantastiskt arbete vi gjort tillsammans, säger Anna Berglund.
- Anna Berglund har varit en betydande och drivande kraft i Haninge kommuns utvecklingsresa att gå från förort till stad. Jag vill rikta ett varmt tack till Anna för ett fint samarbete, nya perspektiv och en organisation som nu står väl rustad att möta omvärldens utmaningar. Tack och lycka till, säger Magnus Gyllestad, kommundirektör.
Ann-Sofi Källman tillträder nu som tf direktör för avdelningen Omvärld och utveckling. Uppdraget löper till sista februari 2023.
Senast uppdaterad: 18 november 2022