Nytt om Lifecare
För dig som använder Lifecare finns nu en manual och en instruktionsfilm för inloggning. Du som jobbar inom inom vård och omsorg får även information om driftstart och migrering.

Inloggning
Du loggar in i Lifecare via login.haninge.se
Se instruktionsfilm för inloggning till Lifecare
Information för dig som arbetar med Lifecare
Lifecare har en sida på Hint. Den kommer inom kort att fyllas på med manualer och instruktionsfilmer
Information för dig som arbetar med Lifecare inom vård och omsorg
GENERELL INFORMATION MIGRERING
- Driftstart för Lifecare Vård och omsorg är planerad till den 1 oktober. Det innebär att från den 1 oktober kommer handläggare att registrera alla nya ärenden i Lifecare.
- Den 1 Oktober påbörjas även migreringen (det vill säga flytten av ärenden) från Combine till Lifecare. Samtliga enheter har från den 1 Oktober till den 29 Oktober på sig att flytta alla ärenden från Combine till Lifecare.
- Under Oktober månad kommer förvaltningen med anledning av migreringen att ha Combine och Lifecare igång parallellt.
- Under migreringen flyttas bara de mest nödvändiga uppgifterna från Combine till Lifecare. Det innebär att Combine kommer finnas kvar även efter migrering är avslutad för att läsa tidigare dokumentation.
ANSVARSOMRÅDEN MIGRERING
- Handläggare kommer succesivt att flytta ärenden från Combine till Lifecare under Oktober.
- Utförarnas beställningsmottagare bevakar dagligen inkorgen i Lifecare där de bekräftar och verkställer migrerade samt nya beställningar.
- När en kund/brukare migrerats till Lifecare ska inget arbete göras på denne i Combine utan all dokumentation ska fortsättningsvis hanteras i Lifecare. Detta gäller såväl myndighet som utförare.
- OBS! Det är därför viktigt att all utförarpersonal gör sökningar efter kunder/brukare i förstahand via Lifecare. Får man ingen träff är kunden/brukare inte migrerad till Lifecare och man går då vidare till Combine.
SÄRSKILT OM BOENDEMIGRERING
- För specifika boendeinsatser ska utförare/boendesamordnare även placera det migrerade ärendet i Lifecares boendemodul.
- Berörda enheter ska vara informerade via kontaktpersoner.
ÖVRIGA MIGRERINGAR
- Särskild migreringsplanering är framtagen för hälso- och sjukvården. Berörda migreringsledare är informerade.
- Särskild migreringsplanering är framtagen för trygghetslarm. Berörda migreringsledare är informerade.
- Särskild migreringsplanering är framtagen för avgifter. Berörda migrerare är informerade.
SUPPORT UNDER MIGRERINGEN
- Som stöd i migreringsarbetet har avdelningarna utsett migreringsledare. De medarbetare som har utsetts till detta har en nyckelroll i att hålla ihop migreringen genom att:
- Stödja sina kollegor i migreringen och hantera enklare typ av support.
- Vara kommunikationskanal mellan enheten och införandeprojektet vid mer avancerade supportärenden via migreringschatt i Teams.
- Medverka vid och rapportera status om migreringen i avstämningsmöten med införandeprojektet.
- Ansvara för förberedelser inför migreringen samt kvalitetssäkra migreringen.
GENERELL SUPPORT FÖR LIFECARE
- E-utbildningen för vård och omsorg. Här finns utbildning på hur de vanligast förekommande momenten i Lifecare ska utföras.
- Lifecares intranätsida. Här finns manualer och instruktionsvideor för de moment som ska utföras i Lifecare.
Till Lifecare på Hint
- Kan du inte lösa din fråga via e-utbildning eller intranätet så kontakta först din närmaste superanvändare/interna utbildare. Kan denna inte hjälpa dig så kontakta systemsupporten på systemsupportsaf@haninge.se
Senast uppdaterad: 14 oktober 2021