Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Nu är det dags för vårens Vi reser smart-utmaning

Vårens Vi reser smart-utmaning är en uppmuntran och utmaning till dig som jobbar i Haninge kommun att gå, cykla eller springa mer. Kanske sitter du hemifrån och jobbar i stor utsträckning? Då är det extra viktigt att du rör på dig och tar en lunchpromenad, eller kanske går eller cyklar till och från affären eller förskolan. Är du som ”vanligt” på din arbetsplats kanske du kan tänka dig att gå eller cykla till eller från jobbet någon gång i veckan?

Logotyp för Vi reser smart

Anta utmaningen att förbättra din hälsa och samtidigt minska utsläppen

Genom att låta bilen stå och välja alternativa och smarta sätt att resa förbättrar du både din hälsa, får mer energi och minskar stress på samma gång som du även minskar utsläppen – bättre kan det inte bli!

Vårens utmaning pågår under fyra veckor, från den 10 maj till den 4 juni (v. 19-22). Då vi fortsatt är många som arbetar hemifrån  räknas lunchpromenaden samt de aktiviteter du gör genom att gå, cykla eller springa på fritiden med i tävlingen. Detta så att även du som jobbar hemifrån i stor utsträckning kan vara med och anta utmaningen.

Det finns fyra tävlingar i utmaningen:  

  1. Månadsutmaningen (en tävling för lag och en tävling för enskild utmanare)
    • Ett vinnarlag för hela utmaningen (lag med flest antal kilometer delat på antal lagmedlemmar)
    • En vinnarutmanare för hela utmaningen (utmanare med flest antal kilometer)
  2. Bästa utmanarbilden
    • Utmanaren med bästa bilden från utmaningen från promenaden, cykelturen eller löpturen. Observera att bilden måste vara tagen i liggande format.
  3. Vilken är den mest onödiga bilresan du bytt ut mot gång-, cykel- eller löptur under utmaningen?
    • Utmanaren med den bästa motiveringen för utbytt bilresa.

Läs mer om Vi reser smart-utmaningen och anta den genom att anmäla dig här

Senast uppdaterad: 7 juli 2021