Mangaworkshop med Trainstation
Är du intresserad av manga och vill skapa din egen berättelse? Delta i vår mangaworkshop!

Välkommen till en tvåveckors workshop (måndag–onsdag) där du får chansen att skapa din egen manga från grunden! Tillsammans med andra lär du dig att arbeta med berättelse, layout, bildkomposition och digitala verktyg – allt i ett roligt och inspirerande sammanhang.
Workshopen är helt gratis och vänder sig till dig som går i mellanstadiet. Lunch och mellis ingår. Begränsat antal platser - anmälan krävs. Se längst ner för länk.
Workshopen passar dig som är nyfiken på att uttrycka dina idéer genom bilder och text. Vi arbetar både individuellt och i grupp, om ni så önskar. Alla deltagare får sin färdiga manga tryckt – och dessutom ett exemplar av de andras berättelser att ta med hem!
Innehåll:
7-9 Juli - 10.00-17.00
Under den första veckan fokuserar vi på hur man tänker visuellt och hur man tolkar text till bild. Du får även bekanta dig med det digitala verktyget Comipo, som används för att skapa mangaserier. Mot slutet av veckan börjar du utveckla en idé till din egen berättelse.
14-16 Juli - 10:00-17:00
I den andra veckan går vi in i själva produktionen. Du arbetar med din egen historia, får tips och tekniker för hur man förmedlar känsla och rörelse i bilder, och skapar din egen mangaserie från början till slut.
Comipo - är inte ett AI-verktyg, men du har möjlighet att använda AI som stöd för att utveckla idéer – om du vill. Poängen med workshopen är att ge liv åt just din berättelse.
Vid anmälan vill vi att ni kan delta under workshopens alla sex dagar.
Anmäl dig till mangaworkshopen här
Kontakt
Senast uppdaterad: 3 juni 2025