Beredskapsveckan: Röda Korset i Haninges samlade aktiviteter – kunskap som räddar liv
Under Beredskapsveckan 2025 (22–28 september) erbjuder Röda Korset flera viktiga aktiviteter i Haninge – med fokus på livräddande kunskap och insikter i krisberedskapens roll i samhället. Dagar och tider för respektive aktivitet hittar du nedan.
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) har gjort en mätning under hösten 2024, som visar att över hälften av befolkningen är villiga att bidra till samhällets beredskap, där första hjälpen och HLR är ett sätt att engagera sig.
Här får du lära dig att rädda liv med Röda Korsets kurser. Du får grundläggande kunskaper i hur man utför livräddande insatser på vuxna respektive på barn – eftersom tekniken skiljer sig åt beroende på åldern den utförs på.
Kursdatum & anmälan:
Måndag 22 september, kl. 17.00–20.15
Första hjälpen & HLR på vuxna
Anmälan till Första hjälpen/HLR Vuxen, Röda Korset
Tisdag 23 september, kl. 17.00–20.15
Första hjälpen & HLR på barn
Anmälan till Första hjälpen/HLR Barn, Röda Korset
Lördag 27 september, kl. 12.00–15.15
Första hjälpen & HLR på vuxna
Anmälan till Första hjälpen/HLR Vuxen, Röda Korset
Lördag 27 september, kl. 13.00–15.00
Föreläsning: Röda Korsets roll i totalförsvaret & erfarenheter från Ukraina
Lyssna till hur Röda Korset arbetar i krig och kris – både internationellt och i Sverige. Föreläsningen ger insikt i hur humanitära insatser stärker vårt totalförsvar.
Ingen anmälan krävs för föreläsningen – bara att komma.
Din kunskap kan rädda liv. Din insats är en del av Sveriges beredskap.
Alla kurser hålls på Haninge Kulturhus, Poseidons Torg 8.
Välkommen att delta!
Senast uppdaterad: 12 september 2025