Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Nu är röstningen i gång för Haninge arkitekturpris 2026

Juryn har utsett årets finalister. Dessa är kvarteret Stella i Vega, Hotellbryggan på Dalarö och Sadelstigen i Grödinge. Vilket av projekten är din favorit? Hjälp oss att utse en vinnare. Rösta senast den 31 oktober.

Kollagebild med olika hus - gröna och gula höghus, vita och röda bostadshus vid Dalarö brygga och röda trävillor på rad. De tre finalisterna i Haninge arkitekturpris 2026. Från vänster: Kvarteret Stella i Vega, Hotellbryggan på Dalarö och Sadelstigen i Grödinge. Foto: Olof Holdar.

– I år har vi tre formstarka finalister till Haninge arkitekturpris som på helt olika sätt speglar Haninges bredd från skärgårdens kulturmiljö till urban stadsmiljö och lantlig idyll. Tre olika miljöer, tre olika uttryck – alla med en tydlig arkitektonisk idé och omsorg om platsen. Blir spännande att se vilken som blir Haningebornas favorit! säger Helena Granting, planarkitekt och talesperson för Haninge arkitekturpris.

Läs juryns motiveringar och rösta på din favorit till Haninge arkitekturpris

Vinnaren tillkännages och prisutdelning sker på stadsbyggnadsnämndens sammanträde i december.

Senast uppdaterad: 17 september 2026