Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Vega äventyrsplats invigd

Idag invigdes Vega äventyrsplats – en satsning där barns delaktighet har stått i fokus från start till mål. Platsen har vuxit fram i skogsområdet nära Vega skola och förskola och är en del av ett större arbete för att skapa en levande stadsparkmiljö för alla åldrar.

Projektet är resultatet av ett nära samarbete mellan kommunens verksamheter och barnen på Vega förskola, som har haft en särskilt viktig roll i namnsättningen av platsen. Genom en demokratisk process har de fått lämna namnförslag, diskutera, rösta och tillsammans enas om ett gemensamt resultat. Ett av de vinnande förslagen – Äventyrsplatsen – fångade visionen om en plats där fantasi och upptäckarglädje får ta utrymme.

Under byggtiden har barnen kunnat följa arbetet på nära håll vilket har skapat ytterligare nyfikenhet, delaktighet och en stark koppling till platsen redan före invigningen.

Äventyrsplatsen erbjuder lek- och rörelseinslag i naturmiljö, såsom spångbanor, lekhus, lekdjur och naturliga samlingsplatser formade av stubbar.

Invigningen markerar inte bara öppnandet av en ny lekplats, utan också resultatet av ett arbete där barns röster har fått påverka utformningen av den egna närmiljön.

Vid invigningen den 10 juni deltog barn och pedagoger från Vega förskola. De fick lyssna till förskolenämndens ordförande Pernilla Kjellin (M) och stadsbyggnadsnämndens ordförande Martin Strömvall (KD), som båda tackade barnen för deras viktiga insats. Kommunens miljöverkstad fanns också på plats och bjöd på lekfulla stationer, där barnen kunde utmana balansen och utforska djurlivet i äventyrsplatsen.

Senast uppdaterad: 10 juni 2026