Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Fantasi och språk i fokus när förskolorna firade Berättardagen

Sagor som blev levande och barn som själva fick vara med och skapa berättelser. Den 2 juni fylldes Haninges kommunala förskolor av berättarglädje när årets Berättardag gick av stapeln.

Berättardagen riktade sig till barn som snart ska ta steget vidare till förskoleklass och uppmärksammades på flera platser runt om i kommunen. Genom sagor, lek och skapande fick barnen utforska språkets möjligheter och kraften i det gemensamma berättandet.

I Elefantparken i Västerhaninge samlades flera förskolor för en dag fylld av interaktiv högläsning, dramatiserade sagor och kreativa aktiviteter. Barnen bjöds in att delta aktivt och använda sin fantasi för att skapa egna äventyr.

Även i andra delar av kommunen arrangerades aktiviteter där förskolor besökte varandra och tog del av upplevelser inspirerade av välkända sagor och karaktärer.

Syftet med Berättardagen är att väcka barnens lust till språk, läsning och berättande samt att synliggöra det språkutvecklande arbete som pågår varje dag i förskolorna. Genom lek, fantasi och gemensamt skapande utvecklar barnen både sin kreativitet och sin förmåga att uttrycka tankar, känslor och idéer.

Senast uppdaterad: 11 juni 2026