Sagt i förvaltningsledningen 20 mars
Veckans möte handlade bland annat om nya mötesforum för förvaltningens chefer och ledningsgrupper, framtidens arbetsplatser och arbetsmetoder, dialog och utveckling med våra utförare samt kompetensförsörjning för framtiden.

Nya mötesforum
Jonathan Rosén, förändringsledare, presenterade ett förslag på nya mötesforum för förvaltningen, som innehåller tre nya eller förändrade mötesformer, vilka alla beslutades om på mötet.
Det första förslaget är en så kallad utvidgad ledningsgrupp fyra gånger om året. Utöver förvaltningsledningen kommer även alla medlemmar i ledningsgrupper från respektive verksamhetsområde och staber delta och första mötet blir den 24 maj. Syftet med mötet är att föra dialog om nuläge, framgångar, utmaningar och prioriteringar för hela förvaltningen.
Det andra som beslutades är en förändring av nuvarande ledningsforum till ett renodlat chefsforum från och med 2025. Syftet med dessa möten är att stärka kulturen inom organisationen.
Den tredje delen av förslaget handlade om att kolla på möjligheten att använda matsalen i vinge 3D som ett ”showroom” för att ställa ut saker som rör vårt utvecklingsarbete med koppling till verksamhetsplanen och våra prioriterade områden. Syftet med detta är att matsalen ska fungera som en plats för kunskapshöjning om vårt gemensamma arbete och bidra till att vi alla ser helheten och samspelar på ett bra sätt som förvaltning.
Framtidens arbetsplats och arbetsmetoder
Niclas Huss och Linda Öhman från projektet Framtidens arbetsplats och arbetsmetoder höll i en dialog för att återkoppla om nuläget i projektet och få ny input från förvaltningsledningen. Mötet innehöll bland annat återkoppling och diskussion om den behovsanalys som gjorts genom bland annat enkäter och workshops samt återkoppling av beläggningsgrad i kommunhuset samt specifikt för plan 1–3 där social- och äldreförvaltningen idag sitter.
Dialog och utveckling med våra utförare av vård och omsorg
Malin Westerback, tf chef för staben för stöd och utveckling, presenterade ett förslag från förvaltningens kvalitetsteam på ett utvecklat och gemensamt arbetssätt gentemot våra utförare, oavsett om dessa är kommunala eller privata, för att säkra god vård och omsorg.
Förslaget som beslutades av förvaltningsledningen är att inrätta utförardialoger och kvalitetsuppföljningar för både privata och kommunala utförare per insatstyp, exempelvis för alla hemtjänstutförare. Syftet är att ha en gemensam dialog och ett gemensamt lärande för att i förlängningen kunna bidra till just en god vård och omsorg i kommunen.
Det beslutades också att kvalitetsteamet kommer hålla ihop en översyn tillsammans med respektive verksamhetsområden för att se till att interna överenskommelser med utförare i egen regi speglar LOV-uppdragen.
Kompetensförsörjning för framtiden
Mette Bungerfeldt och Thomas Jonsson från HR ledde en workshop i frågan om vad ledningsgruppen kan göra i vår verksamhetsplanering för att säkra arbetet med framtidens kompetensförsörjning.
Kompetensförsörjningen är en prioriterad fråga, och vi liksom alla kommuner i Sverige, står inför stora utmaningar med att tillföra och attrahera den kompetens som krävs för att klara de ökade krav som kommer ställas på verksamheten under de kommande åren när färre personer ska försörja allt fler.
För att göra det kan ledningsgruppen inte bara vara på den kortsiktiga nivån att rekrytera nya medarbetare vid behov utan vi behöver tänka långsiktigt, omvärldsanalysera, utveckla hur vi är en attraktiv arbetsgivare som attraherar och behåller kompetens, samt utnyttja digitalisering och teknik för att arbeta effektivt och frigöra tid för våra medarbetare där de faktiskt behövs som mest. Förvaltningsledningen diskuterade hinder och möjligheter för att arbeta med strategisk kompetensförsörjning på det här sättet.
Budgetuppföljning januari och februari
Socialnämnden har efter februari ett underskott på 23,9 miljoner. Prognosen för året är 35 miljoner i underskott. Precis som föregående år har delar av detta underskott att göra med omhändertagande av barn och ungdomar i kriminalitet, men även placeringar av andra barn och ungdomar har ökat. Kostnaden för ekonomiskt bistånd har också ökat de första månaderna av året.
Äldrenämnden har efter februari ett underskott på 3 miljoner kronor. Underskottet inom hemtjänsten i egen regi är 9,7 miljoner kronor, men samtidig finns det två statsbidrag som inte är villkorade och därför ger en högre intäkt för nämnden än budgeterat. Prognosen för året är just nu ett underskott på 22 miljoner kronor för äldrenämnden. Det finns åtgärdsplaner på plats för att komma till bukt med underskottet i hemtjänsten i egen regi. Dessutom är flera nya lösningar såsom digitala trygghetslås och digitala matinköp på gång som på sikt ska ge effekt och frigöra tid för våra medarbetare.
Senast uppdaterad: 10 april 2024