Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Föreläsning om arbete mot prostitution och människohandel

Kommunens arbetsgrupp mot prostitution och människohandel bjuder in till föreläsning med regionkoordinatorerna från Nationella samordningen mot prostitution och människohandel (NSPM). Föreläsningen ges i Skärgårdssalen den 1 februari kl. 10.00 och är öppen för alla, anmälan hittar du längre ner.

Runt om i landet finns särskilda regionkoordinatorer som du som yrkesverksam eller ideellt aktiv kan kontakta. De kan erbjuda praktisk konsultation och vägledning i ärenden som rör människohandel. De är anställda inom socialtjänsten och utgör en del av den nationella samordningen mot prostitution och människohandel och ingår i Nationellt metodstöd som Länsstyrelsen samordnar. Du kan läsa mer om koordinatorerna här.

Föreläsningen vänder sig i första hand till dig som i ditt arbete möter vuxna och barn i olika utsatta sammanhang, men även andra intresserade är välkomna att delta.

Välkommen på en viktig föreläsning!

Datum: 1 februari
Plats: Skärgårdssalen
Tid: 10.00 – 12.00
Anmäl ditt deltagande till: rvtanmalan@haninge.se senast den 29 januari

Senast uppdaterad: 10 januari 2024