Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Tf verksamhetschefer för grundskola och förskola är på plats

I och med att det interna arbetet på grundskolan framöver ska fokusera mer på ledning och styrning är en ny grundskoleledning på gång att rekryteras. Tills den nya ledningen är på plats i februari är Åsa Harge tf verksamhetschef för grundskolan. Maria Pelle-Bäck ersätter under tiden Åsa som tf verksamhetschef för förskolan.

I augusti berättade utbidningsdirektören att grundskolan framöver ska fokusera mer på ledning och styrning. I samband med det har grundskolans verksamhetschef valt att lämna sin tjänst.

En rekryteringsprocess startar snarast och innan februari månads utgång är planen att en ny grundskoleledning ska vara på plats. Rekryteringen sker i samarbete med grundskolans rektorer.

Den nya grundskoleledningen som ska rekryteras, kommer bestå av en verksamhetschef och en biträdande verksamhetschef, alla med fullt chefsansvar.

Åsa Harge blir tf verksamhetschef för grundskolan

Fram till den nya grundskoleledningen är på plats är Åsa Harge tf verksamhetschef för grundskolan. Åsa är annars verksamhetschef för förskolan.

– Jag tycker det är spännande att gå in som tf verksamhetschef för grundskolan. Men jag vill vara tydlig med att jag inte tänker söka tjänsten utan kommer tillbaka till min ordinarie tjänst som verksamhetschef för förskolan. Den trivs jag väldigt bra med!, säger Åsa Harge.

Maria Pelle-Bäck går under tiden Åsa koncentrerar sig på grundskolan, in som tf verksamhetschef för förskolan.

Stort förtroende för rektorerna i utvecklingsarbetet

Utbildningsdirektör Henrik Lindh är väldigt nöjd med tillsättandet av de tillförordnade verksamhetscheferna som har ser som en både smidigt, trygg och kvalitetssäkrad lösning. Och han har sedan tidigare berättat att han med tillförsikt ser fram emot grundskolans fortsatta utveckling:

– Jag har fullt förtroende för alla medarbetare på våra skolor, inte minst rektorerna, och ser fram emot den fortsatta utvecklingen av grundskolan, säger Henrik Lindh.

– Sådana här förändringar gör man inte lättvindigt, men jag är övertygad om att det här blir bra och ser den förändrade inriktningen en nystart för vår grundskoleorganisation.

Senast uppdaterad: 12 september 2023