Vendelsömalms fritidsgård lämnar lokaler på grund av mögel
En utredning visar att det finns mögelskador i huset där Vendelsömalms fritidsgård, Bobas, har sina lokaler. För säkerhets skull evakueras fritidsgården omedelbart.
Det är B-huset på Vendelsömalmsskolan som visat sig ha mögelskador i byggmaterialet. Även skolans verksamheter i huset, till exempel anpassad grundskola och slöjdsalar, flyttar ut.
Under torsdagen och fredagen kommer fritidsledarna att arbeta uppsökande runt gården och informera ungdomarna om läget. Medarbetare från andra fritidsgårdar kommer att hjälpa till för att förstärka närvaron. Arbetsledaren kommer också att vara på plats.
När det gäller 10–12 årsverksamheten hänvisar vi nu närmast till Brandbergens fritidsgård och Eken. Tonåringar hänvisas till alla kommunens fritidsgårdar.
Samtidigt arbetar vi intensivt för att öppna upp i nya lokaler. Fritidsgården kommer att flytta till Båtmansskolan, där det både finns tomma lokaler och viss inredning. Vi vet inte hur lång tid det kommer att ta att ställa i ordning, men räknar med att kunna öppna i närtid.
Frågor och svar om mögelskadorna i Vendelsömalmsskolan
Vad har hänt?
- Misstankar om mögelskador i ett av klassrummen väcktes av personal på skolan innan sommaren. När det visade sig finnas mögelskador i det aktuella klassrummet valde kommunen att gå vidare och testa resten av byggnaden också. Ytterligare prover togs den 15:e och 18:e september.
- En rapport som presenterades i måndags visar mögelskador i byggnadsmaterial i B-huset på Vendelsömalmsskolan. Kommunen har därför tagit det säkra för det osäkra och omedelbart beslutat om en evakuering av lokalerna.
- Från och med torsdag den 5 oktober är elever och medarbetare utrymda ur de drabbade lokalerna.
- Skoleleverna kommer att få undervisning på andra platser inom Vendelsömalmsskolan, andra skolor i närområdet samt på Båtsmansskolan från och med måndag 9 oktober. Fram till dess är undervisningen som skulle ha ägt rum i de drabbade lokalerna är inställd.
Hur stor är hälsorisken med mögelskador?
Exakt hur farligt det är att vara i sjuka hus kan ingen svara på, men det kan innebära en hälsorisk för de som vistas i lokalerna under längre tid. Det är därför kommunen har valt försiktighetsprincipen och evakuerar. Kultur- och fritidsförvaltningen kommer att ta stöd av företagshälsovården och arbetar i nära dialog med medarbetarna för att alla ska ha tillgång till information och känna trygghet i situationen.
Hur länge har skadorna funnits i dessa lokaler?
Det vet vi inte.
Vad händer med de drabbade lokalerna i Vendelsömalmsskolan?
Det finns redan beslut om att riva byggnaden och den kommer nu att rivas i förtid. Den ska ersättas med en ny byggnad som planeras att vara färdig i augusti 2025.
Byggnaden byggdes på 6o-talet och behövde få en totalupprustning och bli mer anpassad. Detta kräver en omfattande renovering. Därför togs beslut om rivning i juni 2023 i samband med mål och budget. Övriga byggnader på Vendelsömalmsskolan är renoverade eller nybyggda.
Mer information
Om du har frågor, hör av dig till Mehmet Yildiz, avdelningschef på Ung fritid.
Senast uppdaterad: 5 oktober 2023