Sagt i förvaltningsledningen den 3 maj
Denna vecka handlade förvaltningsledningens möte bland annat om projektet Aktivitetsbaserad arbetsplats i vinge 3A och 3D, uppföljning av systematiskt arbetsmiljöarbete 2022 samt ledningsforum på social- och äldreförvaltningen.

Följande togs upp och beslutades:
Aktivitetsbaserad arbetsplats i vinge 3A och 3D
Maria Lindskog, projektledare för projektet Aktivitetsbaserad arbetsplats, presenterade nuläget i projektet för förvaltningsledningen. Många av de berörda medarbetarna deltog tidigare under våren i workshop och svarade på en enkät som blev till en behovsanalys. Utifrån behovsanalysen har en arkitektkonsult gjort ett ritningsförslag på hur vinge 3A och 3D kan se ut.
Förvaltningsledningen fick se detta förslag och tycka till om det samt informerades också om vilka risker som framkommit under risk- och konsekvensanalysen och vilka som är de föreslagna åtgärderna. Ritningsförslaget och mer information kommer att läggas ut på HINT inom kort så att alla berörda medarbetare får tycka till.
All information om projektet Aktivitetsbaserad arbetsplats i vinge 3A och 3D hittar du här
Uppföljning systematiskt arbetsmiljöarbete 2022
Irene Lundmark, HR Business Partner, gick igenom uppföljningen av det systematiska arbetsmiljöarbetet för 2022 och förvaltningsledningen diskuterade vilka trender inom sjukfrånvaro och personalomsättning som finns över tid på förvaltningen.
Ledningsforum
Ingrid Alegren, Jonathan Rosén och Irene Lundmark tog upp punkten ledningsforum med syfte att förvaltningsledningen gemensamt ska få reflektera och utveckla forumet på bästa möjliga sätt. Ledningsforum består av sex träffar under året med teman ledarskap och verksamhet dit alla chefer på social- och äldreförvaltningen bjuds in. Förvaltningsledningen diskuterade hur forumet fungerat hittills under året samt förbättringsförslag.
Syftet med ”Sagt i förvaltningsledningen”
Syftet med ”Sagt i förvaltningsledningen” är att ge information från förvaltningsledningens möten, som sker i princip varannan vecka, i korta notiser. Detta för att alla medarbetare och chefer inom social- och äldreförvaltningen ska få samma information från förvaltningsledningen.
Tidigare och kommande "Sagt i förvaltningsledningen" finns att läsa här
Senast uppdaterad: 17 maj 2023