Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Minnesvärd baddag för brukare med funktionsnedsättning

I förra veckans sommarvärme arrangerade kommunen bad- och aktivitetsdag där brukare från daglig verksamhet var inbjudna för att bada och umgås. Dagen var ett samarbete mellan KOF och SÄF för att ge funkismålgruppen en härlig sommardag i solen tillsammans.

"" En brukare kastar sig ut i vattenrutschbanan på Höglundabadet. Foto: Elisabet Strömberg

Dagen invigdes högtidligt av Haninge kommuns vinnare av Funkisfestivalen 2022, Susanne Eklund och bjöd bland annat på rutschbanerace, yoga och femkamp.

Badet var reserverat under förmiddagen och en bit på eftermiddagen för att brukarna skulle få njuta av dagen för sig själva. Totalt var det 72 personer inklusive stödassistenter på daglig verksamhet och fem medarbetare från Torvalla simhall som deltog.

Några röster om dagen:

”Dagar som denna bringar lycka i vardagen.”
– Medarbetare från Torvalla.

”En otroligt värme och glädje, vi bygger broar mellan förvaltningarna.”
– Medarbetare på daglig verksamhet.

”Jag vill göra det här fler gånger, det är kul att bada och träffa kompisar.”
– Brukare.  

”Det här kommer jag aldrig glömma!”
– Brukare.

Senast uppdaterad: 3 juli 2023