Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Externa utbildningar - förbättra dina digitala kunskaper i vår

Nu får anställda inom Haninge kommun chansen att delta i de digitala utbildningar som ingår i ”Nationellt kompetensforum för digital mognad”. Läs mer om utbudet och anmäl dig via Utbildningskatalogen.

Nu får anställda inom Haninge kommun chansen att delta i de digitala utbildningar som ingår i Adda Kompetens ”Nationellt kompetensforum för digital mognad”. Detta arbete sker i nära samverkan med SKR och Göteborgs universitet. Du kan anmäla dig direkt via utbildningskatalogen. Den första "Fokus nyttorealisering" går av stapeln redan den 9 februari kl 13-16.

Varför är det bra att gå de här utbildningarna Ann-Sofie Källman?

 - Det är ett helt gäng väldigt intressanta och aktuella utbildningar som nu finns tillgängliga för oss på kommunen. Stäm av med din chef om någon skulle passa för just din roll. Hela organisationen vinner på att vi alla blir bättre på på att se möjligheterna att jobba smartare, säger Ann-Sofie Källman, t f direktör avdelningen Omvärld och utveckling och Utvecklingschef, Kommunstyrelseförvaltningen

Vårens kurser

Fokus nyttorealisering


Fördjupning inom nyttorealisering.
Föreläsare: Johan Magnusson, professor Göteborgs universitet, Anna Pegelow, strateg Värmdö kommun och Amanda Sundberg, analytiker Inera.
Målgrupp: Chefer, ledare, strateger, verksamhetsutvecklare.       

Datum: 9 februari kl 13-16 

 

Fokus kompetensförsörjning

Föreläsning utifrån ett personalvetenskapligt perspektiv på HR-funktionen och dess roll i digitaliseringen.
Föreläsare: Avdelningen för arbetsgivarpolitik, SKR och Per Thilander, Göteborgs universitet.

Målgrupp: HR-chefer, HR-strateger, HR-specialister, ledare, strateger, verksamhetsutvecklare, projektledare

Datum: 7 mars kl 10-12 

Fokus innovationskultur och innovationsledarskap

Föreläsning om innovationskultur och innovationsledarskap

Föreläsare: Leif Denti, lektor Göteborgs universitet och Klara Adolphson, Innovation Leadership Group

Målgrupp: Chefer, ledare, strateger, verksamhetsutvecklare             

Datum:13 april kl 9-11 

Fokus försörjningsstrategi

Föreläsning om försörjningsstrategi utifrån ett upphandlings- och inköpsperspektiv och deras roll i digitaliseringen

Föreläsare: Eva-Lotta Löwstedt Lundell, VD Adda och Ida Engberg, kategoriansvarig digitalisering Adda

Målgrupp: Upphandlare, inköpare, ledare, strateger, verksamhetsutvecklare, projektledare

Datum: 21 april kl 10-12 

 

Fokus användarinvolvering

Föreläsning om servicedesign och användarinvolvering

Föreläsare: Tomas Lindroth, universitetslektor Göteborgs universitet och Jenny Pettersson Lindberg, Antrop

Målgrupp: Chefer, ledare, strateger, verksamhetsutvecklare                       

Datum:3 maj kl 9-12 

 

Förändringsledning, innovation och digitalisering

Heldagskurs tillsammans med Innovation Leadership Group. Dagen innehåller både presentationer och gruppreflektioner.

Datum:31 maj kl 9-16 

Innehåll: Presentation av Six stages of digital transformation,
Grunderna i designmetodik och samskapande, Introduktion till The critical Few av Jon Katzenbach, Verktyg och metoder för att facilitera omställning och mycket mer. 

Har du frågor? Kontakta utvecklingsenheten@haninge.se

Vill du anmäla dig till en kurs? Titta i Utbildningskatalogen

 

 

 

Senast uppdaterad: 23 januari 2023