Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Nytida Globen väst

Nutida Globen väst vänder sig till dig med diagnos inom autismspektrum. Vi erbjuder ett sammanhang för dig som har din psykiska hälsa som den största utmaningen. Det är dina mål och visioner som styr hur vår verksamhet ser ut. Här möter du andra i liknande situation. Huvudfokus är att du ska må bättre och hitta strategier för en hållbar vardag och för att nå dina mål.

Om Nytida Globen väst

Område: Johanneshov

Organisationsform: Privat

Antal platser: 60

Bemanning: Hos oss jobbar socionomer, beteendevetare, idrottsvetare och arbetsterapeuter

Aktiviteter

Du får ta del av en mängd aktiviteter från våra fem verksamhetsinriktningar: jobb och utbildning, kultur och skapande, träning och hälsa, djur och natur och person och relation.

Vi har aktiviteter både inomhus och ute. Till exempel brädspel, skapande, bakning, gym, praktikfokus, utflykter och annat som du kan önska.

Utöver den schemalagda verksamheten firar vi midsommar och är med i Nytidas egna årliga händelser, till exempel Nytida Mästarnas mästare och E-sportsturnering.

Tillgänglighet och fysisk anpassning

Vi finns vid Globen med goda kommunikationer. Vi har 250 meter till t-bana Globen, 300 meter till busstation. 500 meter till Gullmarsplan.

Hiss finns från gatan och shoppinggallerian.

Vi har stora rymliga lokaler. Här finns kontorsrum, träningsrum, mötesrum, pysselrum, musikstudio, TV- och dataspelsrum, kök och matplats. Vi har två toaletter varav en är tillgänglighetsanpassad.

Omgivningar

I Globen shopping har vi nära till service, restauranger och affärer. Vi har även nära till flera parker och grönområden. 

Måltider

Det finns mikro och fullt utrustat kök för den som vill värma eller laga sin egen mat. Dessutom finns det flera restauranger i Globen shopping.

Hos oss kan du också köpa frysta matlådor.  

Språk och kommunikation

Vi talar svenska och engelska. Vi har kunskap inom tydliggörande pedagogik. Vi arbetar individanpassat utifrån Nytidas ramverk för pedagogik som bygger på lågaffektivt bemötande, tydliggörande pedagogik och alternativt kommunikationsstöd.

Kontakt Nytida Globen väst

Adress
Arenavägen 61
121 77 Johanneshov

Verksamhetschef
Malin Tholander
malin.tholander@nytida.se
Tel: 076-030 01 37

Hitta hit
Nytida Globen Väst, Arenavägen 61, Johanneshov (Google maps)

Webbplats
Nytida Globen väst

Information om kvalitetsuppföljning – för allas trygghet

  • Social- och äldreförvaltningen i Haninge kommun ansvarar för kvalitetsuppföljning enligt gällande lagkrav. Kvalitetsuppföljning genomförs för alla utförare som utför insatser och levererar tjänster på uppdrag av förvaltningen. I slutänden handlar det om att de som behöver vår hjälp, de vi ofta kallar för brukare, på bästa sätt ska få sina behov och rättigheter tillgodosedda.
  • Genom vår kvalitetsuppföljning säkrar vi att den vård och omsorg som utföraren erbjuder följer de krav på kvalitet som beskrivs i lag, föreskrifter och riktlinjer.  Uppföljning ska också se till att utföraren uppfyller de krav och villkor som står i avtalet med kommunen.
  • Genom uppföljning och samarbete kan vi följa processer som enkelt och tydligt hittar saker som eventuellt behöver förbättras i verksamheterna.

Senast uppdaterad: 20 december 2024