Digital bokcirkel om Pengar på fickan av Asta Olivia Nordenhof

Digital bokcirkel

Datum:
Tid:
Plats: Digitalt via Teams

Asta Olivia Nordenhof har tidigare skrivit poesi och romandebuterar med detta porträtt av paret Kurt och Maggie. De är ett vingklippt par som under 1980-talets nyliberala ekonomi kämpar på för att överleva. Kärleken vill sig inte riktigt och förhållandet är komplicerat. I hjärtat av romanen står också passagerarfartyget Scandinavian Star i lågor. Mordbranden som inträffade 1990 kostade 159 människor livet och motiven var ekonomiska; det visade sig handla om ett försäkringsbedrägeri. Hur mycket har individen att säga till om i samhället och hur påverkar samhället de mellanmänskliga relationerna?

Anmäl dig till Maria Westin (adress nedan) så får du länk för att ansluta dig digitalt till bokcirkeln.

Välkomna!

Kontakt

Kontaktperson

Biblioteket i Handen

Senast uppdaterad: 19 juli 2021