Hej! Du använder en gammal webbläsare

Inom kort kommer vissa funktioner på haninge.se inte fungera med den här gamla webbläsaren. Vi vill gärna ha dig kvar som besökare och rekommenderar att byta till Mozilla Firefox, Google Chrome eller Microsoft Edge.

Bio Cosmopolite i Brandbergens centrum visar ny finsk film!

Filmvisningen av filmen Ismo – världens roligaste outsider (Ismo – maailman hauskin ulkopuolinen, 2024).

Foto: Shafik Kadi
Datum:
Tid:
Plats: Bio Cosmopolite, Jungruns gata 419, Brandbergens centrum

Ismo Leikola var en blyg liten pojke som hellre ville ligga hemma och gråta på sängen än att vara ute med kompisarna. I tjugoårsåldern hittade dock Ismo ett fenomen som nyss kommit till Finland: stand-upen.

Ismo, som tidigare hade haft svårt att känna sig som en i gänget, hittade snabbt sin plats på stand up-scenen. Snart blev han en av Finlands största komiker – men det räckte inte för honom. Han bestämde sig för att erövra stand up-komedins hemland, USA.

Filmen berättar på ett både skrattframkallande och berörande sätt om hur en liten osäker pojke från Finland använder sitt utanförskap som en styrka och genom hårt arbete lyckas bli världens roligaste man.

Ismo - världens roligaste outsider är regisserad av Ilkka Hynninen och Saku Pollari.

Inträde: Filmen är gratis men för garanterad plats – hämta biljett i Haninge kulturhus reception. Först till kvarn och drop in i mån av plats.

Arrangör: Filmvisningarna arrangeras av Bio Cosmopolite i samarbete med Finlandsinstitutet och Haninge kommun.

Kontakt

Kontaktperson

Haninge kommun 

Telefon

08-606 8029

Senast uppdaterad: 3 februari 2025