Centrumvux
Hitta hit   Talande webb              Haninges kommunvapen
Öppettider   Lämna din synpunkt  

              

TRANSLATE
Translate this page

Please select your language of choice in the list below.
You can close this dialog by clicking the "x" in the upper right corner.


Årets historielärare finns i Haninge!

Årets historielärare 2011 är Hans Romare som tjänstgör på Centrumvux i Haninge.

Han har utsetts av föreningen De svenska historiedagarna.

Priset delas ut 7 oktober 2011 under just de svenska historiedagarna. Läs mer under länken till höger.

Motivering för nomineringen av Hans Romare som årets historielärare:

Hans Romare har sedan 1996 tjänstgjort på Centrum Vux, Haninge kommunala vuxenutbildning, som lärare i historia och religionskunskap på både gymnasial och grundläggande nivå.

På Centrum Vux arbetar många kompetenta och uppskattade lärare men Hans Romare intar en särplats vad gäller omdömen från både elever och lärarkandidater.

Det har aldrig funnits brist på elever som sökt sig till Hans kurser i framför allt historia, såväl i distanskurser som i reguljära kurser. Inför nomineringen intervjuade vi elever som beskrev Hans på följande sätt:

  • Den bästa vi haft
  • Ser eleverna som individer, förstår olika inlärningsbehov, förklarar bra
  • Välplanerade och kreativa lektioner, gör allt levande vilket gör att allt fastnar med en gång
  • Väcker intresse genom att ta tag i trådar och koppla historiska skeenden till nutid vilket ger aha-upplevelser om betydelsen av historisk kunskap för att förstå modern tid
  • Från första början tränar eleverna i att vara källkritiska
  • Plockar in fakta från olika håll och använder all sorts material; filmer, bilder, You Tube, smartboard, mejlkontakt (snabb återkoppling), museibesök (”ingen elev skolkar från studiebesöken!”)
  • Alltid kul när lärare älskar det de gör
  • Vi vill gå Historia C! (sagt av elever från Historia B som från början inte tänkt gå B-kursen)

Hans Romare har inspirerat ett flertal studerande att utbilda sig till lärare, är aktiv som handledare för blivande lärare och har uppdrag som VFU-samordnare i kommunen.

Så här uttrycker sig Hans nuvarande kandidat:

  • Hans är en enastående historielärare genom sin långa erfarenhet och sitt sätt att bygga upp lektioner vilket skapar ett stort intresse
  • Han är en estradör och en mycket god retoriker vilket fångar eleverna. Hans kunskaper gör att han är säker och kan diskutera de flesta frågor.
  • Historien kliver in i klassrummet genom att Hans använder exempelvis You Tube och de historiska filmer som finns där. Det är en sak att prata om flyktvägar under Berlinmuren och en annan att få se dem och följa med och krypa under.
  • Hans skapar ett gott klassrumsklimat genom mycken humor och förmåga att se eleverna

Som skolledare är det en fröjd att få dessa kommentarer som väl stämmer in på den bild även vi har av Hans varför det var självklart, när inbjudan till nominering av Årets Historielärare kom, att nominera Hans Romare.

En lärare kan vara hur kunnig som helst inom sitt ämne men till syvende och sist är det våra avnämare, våra vuxna elever, som bedömer kvaliteten hos sina lärare. I detta fall står Hans elever enhälligt bakom nomineringen.

Publicerad av reception@cv.haninge.se
Senast uppdaterad 2012-01-10

Centrum Vux | Marinens väg 30, 136 81 Haninge | Tel: 08 606 79 01 | receptionen@cv.haninge.se


Stäng
Stäng