Upphävande av detaljplan B2 vid Handens trafikplats

Kommunstyrelsen har den 25 januari 2010 §17 har gett stadsbyggnadsnämnden i uppdrag att upphäva detaljplan B2 vid Handens trafikplats. Vägverket håller för tillfället på att ta fram en arbetsplan för sträckan Länna trafikplats – Handens trafikplats, där fokus ligger på ny trafikplats i Vega. Föregående förstudie visade att Handens trafikplats kan behöva byggas om med en ny avfart på lång sikt. På kort sikt kommer åtgärder som ändrad signalreglering och ombyggnad av körfält troligen att räcka.
Syftet med att upphäva detaljplanen
Syftet med att upphäva detaljplanen är att ge handlingsutrymme för att planera för och eventuellt bygga om Handens tafikplats. Marken är inte lämplig för bostadsbebyggelse på grund av det bullerstörda läget vilket är ytterligare ett skäl till att upphäva detaljplanen.
Vad innebär upphävandet?
Upphävandet innebär att detaljplanen upphör att gälla i alla avseenden d v s byggrätterna som reglerar markens användning utgår helt. Bygglovsansökningar inom området kommer efter upphävandet att prövas från fall till fall.