Besök Utö – en av de mest populära öarna i Stockholms skärgård. Ta båt hit från Årsta havsbad eller från Stockholm. Här finns gott om sevärdheter med anknytning till Utös historia som centrum för gruvnäringen. Öns geologi är berömd. Utö har många fina naturbad och cykelvägar.

När det gäller sol och bad, så har Utö många släta klipphällar och grunda vikar som de flesta av skärgårdens öar. Dessutom har Utö även flera naturliga badstränder. Barnens bad är en liten sandstrand, cirka 800 meter norr om Gruvbryggan. Rävstavik tvärs över ön är en annan av dessa stränder. Storsand, en skyddad vik på Ålös östra
sida, är särskilt fin.
Resterna av Sveriges äldsta järngruvor finns på Utö. Stora vattenfyllda gruvhål finns kvar. De två största är Nyköpingsgruvan och Långgruvan. Under sommarens helger kan du gå med på guidade vandringar till gruvorna. Du kan även se minnen från gruvbrytningstiden och samlingar av bergarter och mineraler i Gruvmuseet. Hur bodde gruvarbetarna på 1700- och 1800-talen? Det kan du se om du går till Lurgatan, på Utö. Här ligger gamla gruvarbetarbostäder kvar, byggda på 1700-talet. Sedan slutet av 1800-talet är de sommarnöjen.
En annan fin gammal byggnad är Kvarnen. Den byggdes 1791 och har restaurerats till ursprungligt skick. Förutom att se på själva kvarnen, kan du här även njuta av en vacker utsikt över skärgården. På Utö finns även skärgårdens största stenkyrka, byggd 1850. Väggarna och kyrkogårdsmuren består av sten från Utös gruvor. Alldeles i närheten av kyrkan ligger Hembygdsgården som också är väl värd ett besök.
Utö är ett geologiskt friluftsmuseum. För många av Utös besökare är geologin den största sevärdheten. Ingen annan plats i Sverige har lika mycket att erbjuda på ett så begränsat område. Här kan du se 1,9 miljarder år gamla sedimentstrukturer, jättegrytor och klapperstensfält.
Läs gärna mer i skriften ”Vandring i urtiden”, en guide till olika geologiska fenomen och formationer. Den finns att köpa på turistbyrån.