Detaljplan för före detta kommunhuset

Samråd
Handlingar i rubricerade ärenden översändes härmed för kännedom och eventuellt yttrande under samrådstiden 2010-01-18—2010-03-01.
Detaljplanens syfte
Syftet med detaljplanen är att möjliggöra ändrad användning av delar av f d kommunhuset, från kontor till bostadsändamål. Ändringen innebär ett ianspråkstagande av 9 våningar för bostadsändamål och 4 våningar för handel och centrumbildande verksamhet.
Preliminärt beräknas ca 100 bostäder inrymmas i huset. Byggnaden får ett nytt estetiskt uttryck som stärker områdets karaktär och rollen som landmärke för Haninge. Tillförseln av bostäder i centrala Handen är även en ambition i Haninge kommuns fördjupade planering mot ett mer sammanlänkat centrumområde. Planen omfattar även en ny entrébyggnad mot Runstensvägen samt en ny entrébyggnad och en påbyggnad av parkeringsdäcket mot Nynäsvägen. De nedre våningarna föreslås fortsatt nyttjas för centrumbildande verksamhet såsom handel och kontor.
Lämna din synpunkt